نازنین و بوبوک

نازنین و بوبوک

 • قیمت اصلی
  10,000 تومان
+
 • هدیه ویژه

  با هر خرید دریافت کارت تخفیف به ارزش ۵ تا ۱۵٪
 • شرایط ارسال شهرستان

  ارسال به شهرستان‌ها با پست پیشتاز و باربری (شرایط و ظوابط)
 • شرایط ارسال تهران

  ارسال رایگان در سرتاسر تهران برای خرید‌های بالای ۵۰۰۰۰ تومان امکان پرداخت وجه در محل به‌صورت نقدی یا بوسیله کارتهای عضو شتاب
banner

با آنکه نازنین و بوبوک، دو داستان بلند و متفاوت هستند؛ اما مضمون هر دو، مرگ و نزدیک شدنِ راوی به این حالتِ خاموشیِ زندگی است.

نازنین، داستان مردی است که حالا روبروی جنازهی زنش نشسته و حکایت زندگی مشترکشان را گامبهگام، تا آن لحظهی شوم خودکشی زن، تعریف میکند.

اینکه واسطهی آشناییشان چیزی نبود جز فقر زن. و البته یک مشت شیء بیارزشی که با نگاهی سرد اما پُر از امید و شکست، برای گرو گذاشتن به مغازهی مرد میآورده.

و مرد به مرور میفهمد که او این پول را برای چه میخواهد. همانطور که به مرور میفهمد زن تا چه اندازه فقیر است و بعد از مرگ پدر، نزد عمههایش زندگی میکند.

منتها زندگیاش دست کمی از کار بیجیره مواجب و بیگاری ندارد. مرد داستان خود را فاوستی میبیند که از این موقعیت برای اغفال زن و ازدواج با او استفاده میکند.

و شاید اختلاف سن است که باعث میشود او تصمیم به سکوت بگیرد. چرا که میخواهد برای زن مرموز باشد. میخواهد زن را وادار به کندوکاو کند.

اما تلاشش زن را هم از شوقِ گفتن میاندازد. و زن مثل ضبط صوتی که از کار بیفتد آهسته خاموش میشود.

و رفتهرفته سکوتِ بینشان میشود تنها نقطهی مشترک. و بیشتر مواقع، حتی شمشیری که توسط آن با هم میجنگند.

برای مرد عجیب است که روزگاری هر دو آنها، در میدان زندگی، سر سکوتکردنِ بیشترْ با هم مبارزه میکردند.

سر چیزی میجنگیدند که هر لحظه از هم دورترشان میکرد. مرد رؤیاهای بزرگی برای هر دویشان داشت که همهزیر خروارها سکوتْ ناگفته ماند.

با اینحال مرد امیدوار بود. چون قرار بود روزی آنها را به زن بگوید. روزی که به آرزوهایش رسیده باشد. زندگی ولی مجال نمیدهد.

در این میان سروکلهی افسری که در گذشته همهنگ مرد بوده پیدا میشود و راز مرد را برای زنش فاش میکند. اینکه او از دوئل فرار کرده و از ارتش استعفاء داده.

و راستش زن انگار از این تازهوارد بدش نمیآید. اینجا است که مرد همهی زندگیاش را بر باد میبیند. هم دارد زن را از دست میدهد؛ هم اعتبارش را پیش زن.

و این حسْ داستان را به سمت دیگری میبرد. مرد روی این لبه است که میفهمد و اعتراف میکند زن را چهقدر دوست دارد.

اما هر چه این عشقِ پنهانشده بیشتر بازگو میشود عذاب وجدان زن از کاری که کرده نیز بیشتر میشود. و قدمهایش برای نزدیکشدن به پنجرهی خانه و پریدن به خیابانْ مصممتر.

راوی داستان بوبوک مردی است که همه او را دیوانه میخوانند. نویسندهای با داستانها و مقالات بسیار، و همه هم شکستخوردهو رد شده.

اما اینبار داستانی مینویسد که حکایت مردگان زمانهاش است. او که بر حسب اتفاق در مراسم انتقال تابوتِ بیوهزنی از کلیسا تا گور شرکت میکند؛

کاملاً تصادفی و بیآنکه متوجه باشد در گورستان میماند. همان موقع صداهای درهمی از زیر زمین میشنود. مراودات و مکالمات مردهها.

مردههایی که میدانند مردهاند و از بوی تعفن هم ایراد میگیرند. و حتی مردههایی که تازه به زمین بازگردانده شدهاند.

نویسنده با طنز گوگولی که ادبیات روسیه وامدار آن است دنیای رفتهها را به تصویر میکشد که راستش برآورد دنیای زندهها است.

انگار که چندان فرقی هم با هم ندارند این دنیاها. همان اجتماع آزارندهای که اینجا ساختهاند را همچنان زیر خاک هم ادامه میدهند.

حتی در آخرین و واپسین لحظات و دقایق هوشیاری مجدد و در بازپسین مهلتها و فرصتهای ممکن. معلوم نیست این لحظات را چرا به این مردهها بخشیدهاند اما هر چه هست؛

سرلشکر و دادستان و کارمند، با چاپلوسیها و دروغها و طعنهها آن را تباه و تباهتر میکنند. و اگر آدمی مثل راوی، از دنیای زندهها دلزده شده باشد.

میفهمد که دنیای مردگان هم برای او مملو از هیاهوی بسیار بر سر هیچ. بنابراین در تمام مدت که مشغول استراق سمع است همهی آنچه تعجبش را برمیانگیزد

نه تنها فساد، بلکه وجود فساد در چنین مکانی است.

«یادداشتهای زیرزمینی» که اثر خواندنی این نویسنده است نیز توسط انتشارات علمی فرهنگی به چاپ رسیده.

مشخصات فیزیکی
نوع جلد شمیز
شناسنامه کتاب
سال چاپ 1396
نویسنده فئودور داستایفسکی
مترجم رحمت الهی
تعداد صفحه 124
شابک 978-600-121-592-6
شماره کتابشناسی ملی 4519253

نظر بدهید

- پر کردن گزینه هایی که دارای نشانه * می باشند، ضروریست.

- نظراتی که به صورت فینگلیش ارسال شوند در سیستم ثبت نخواهند شد.

- نظراتی که همراه با توهین و افترا به اشخاص و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند، غیرقابل نمایش و درصورت لزوم قابل پیگیری می باشند.

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید