loader-img
loader-img-2
ارزش ایده های داستانی را می توان با آموزش نویسندگی سنجید

به گزارش ارتباطات و امور بین الملل انتشارات علمی و فرهنگی،علیرضا محمودی ایرانمهر،داستان نویس،منتقد و استاد دوره آموزش جامع داستان نویسی با هدف تبدیل«ایده»به (کتاب داستان)انتشارات علمی و فرهنگی،درباره نقش آموزش اصولی و حرفه ای در تربیت نویسنده خلاق گفت،فرض کنید زندگی شما به آنچه در زمین می‌کارید وابسته باشد. یعنی اگر آنچه کاشته‌اید نروید و بار ندهد گرسنه می‌مانید. در این صورت به بذری که می‌کارید و شیوه نگهداری از آن توجه ویژه خواهید داشت. این دقیقاً همان وضعیتی است که شما به عنوان نویسنده در آن قرار دارید. زندگی حرفه‌ای شما وابسته به چیزی است که می‌نویسید.آثار شما همچون بذری است که در زمین کاشته‌اید. نوشته‌های شما باید به بار بنشینند تا به عنوان یک نویسنده بتوانید با حاصل کار خود زندگی کنید. پس بسیار مهم است که بدانید چه بذری می‌کارید. به عبارت دیگر باید بدانید که چه چیزهایی ارزش نوشتن دارند.

نویسنده کتاب «ابر صورتی» افزود،برای این کار نخست بررسی می‌کنیم که داستان‌ها با ذهن و زندگی ما چه می‌کنند و سپس به این می‌پردازیم که با داستان‌های خود چه تاثیری بر ذهن خوانندگان می گذاریم.
سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که مفاهیم داستانی چه ویژگی‌هایی دارند و تفاوت آن با مفاهیم اخلاقی و فلسفی و اجتماعی و غیره در چیست. 
وی ادامه داد،سپس به این می‌پردازیم که چگونه این مفاهیم داستانی در شاهکارهای جهانی تجلی پیدا می‌کنند. اما قله نهایی بحث ما رسیدن به یک شاه کلید طلایی است: چگونه می‌توان از مفاهیم به موقعیت‌های داستانی رسید. چگونه می‌توان داستانی نوشت که ارزش خوانده شدن داشته باشد و با افسون خود ذهن و قلب خواننده را تسخیر کند.

شایان ذکر است ،دوره آموزش جامع داستان نویسی در 24 جلسه و در دو بخش «رمان کوتاه بزرگسال» و «رمان کوتاه نوجوان» به دو شکل «حضوری» و «مجازی» (آنلاین) برگزار می‌شود. هر هفته یکی از استادان دوره با طرح «مباحث نظری داستان» (نوبت صبح) و ارائه «مهندسی معکوس» با تمرکز بر روایت شخصی نویسنده از چگونگی خلق اثر از ایده تا اجرا (نوبت عصر) به بیان دیدگاه‌ها و تجارب شخصی خود می‌پردازد.
هنرجویان در کنار استفاده از مباحث هفتگی مطرح‌شده، برای نگارش رمان کوتاه خود از همراهی استادان راهنما بهره‌مند می‌شوند.
 
همچنین مهلت پیش ثبت نام تا  8تیرماه 1403تمدید شده است ،تاریخ مصاحبه 6و 7تیرماه و شروع دوره از 14و15تیرماه سال جاری است.

هنرجویان پس از بیان ایده داستانی در حضور سه استاد داستان‌نویسی، برای حضور در دوره، انتخاب و توسط انتشارات علمی و فرهنگی بورسیه می‌شوند.

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی