loader-img
loader-img-2
امضای تفاهم‌نامه همکاری با کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه تهران

به گزاراش روابط عمومی انتشارات علمی و فرهنگی روز یکشنبه 21 دی 1399 نادره رضایی مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی با رسول جعفریان مدیر کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه تهران دیدار کرد. در این دیدار که به منظور امضای تفاهم‌نامه‌ای در راستای فعالیت‌های مشترک از جمله در اختیار قرار دادن نسخه‌ی اسکن‌شده‌ی اسناد انتشارات علمی و فرهنگی به دانشگاه تهران بود درباره لزوم دسترسی عمومی به اسناد و کتاب‌ها برای پژوهشگران بحث و گفتگو شد. 

جعفریان در همین موضوع به جریانی در کشور سوئد به نام «کُپی‌میسم» اشاره کرد و در توضیح آن گفت پیروان این جریان باور دارند که همه اطلاعات باید آزادانه و بدون محدودیت توزیع شود. آنان مخالف انحصار دانش در همه اشکال آن از جمله کپی‌رایت هستند و در این زمینه از اصطلاحی به نام «حق منصفانه» برای مطالعه و پیشرفت علم در امکان دسترسی به کتاب‌ها و اسناد بهره می‌برند که به نظر آنان هم حقوق مؤلف و ناشران و هم پژوهشگران و خوانندگان را در نظر می‌گیرد.

رئیس کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه تهران در ادامه با تشکر از نادره رضایی برای اهدای تعداد درخور توجهی از کتاب‌های شاخص انتشارات علمی و فرهنگی در قالب تفاهم به کتابخانه‌ی دانشگاه تهران و ثبت آنها به نام علمی و فرهنگی در کتابخانه‌ی دانشگاه، از او دعوت کرد تا در دیجیتالی کردن کتاب‌ها و اسناد همچنان فعال باشد تا عموم مردم و به ویژه پژوهشگران از این منابع آسان‌تر استفاده کنند. وی در این زمینه اشاره کرد که با برقراری امکان دسترسی مستقیم برای برخی از دانشجویان به اسناد تاریخی، آنها با مراجعه‌ی روزانه‌ی بسیار به اسناد، استقبال درخور توجهی از این فرصت کرده‌اند. جعفریان همچنین گفت به‌تازگی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران امکان دسترسی رایگان دانشجویان پژوهشگر به اپلیکیشن‌های کتاب الکترونیک فراهم شده است.

نادره رضایی نیز با ابراز خرسندی از این دیدار با اشاره به فعالیت‌هایی که انتشارات علمی و فرهنگی در زمینه اسناد انجام داده گفت: کمی پیش‌تر نسخه‌ی دیجیتال این اسناد در اختیار کتابخانه‌ی ملی قرار گرفت و در قدم بعدی اسناد انتشارات را در اختیار کتابخانه‌ی دانشگاه تهران قرار می‌دهیم تا دانشجویان، پژوهشگران و علاقه‌مندان بتوانند از آن در پژوهش‌های مربوطه بهره‌مند شوند. رضایی ضمن تأیید و تأکید بر رویکرد جعفریان مبنی بر برقراری امکان استفاده‌ی مستقیم مخاطبان از کتاب‌ها و اسناد، از عرضه اولین سری از نسخه مجازی کتاب‌های انتشارات علمی و فرهنگی در یکی از اپلیکیشن‌های کتاب الکترونیک و تداوم این جریان خبر داد تا به‌زودی همه‌ی فارسی‌زبانان در ایران و سایر نقاط جهان به‌راحتی به این کتاب‌ها دسترسی داشته باشند.

از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه که به امضای طرفین رسید، می‌توان به همکاری در استفاده از ظرفیت‌های متقابل همچون برگزاری نشست‌های علمی و کارگاه‌ها، دوره‌های آموزشی، تبادل منابع اطلاعاتی و تقویت منابع اسنادی، تألیف کتاب و مقاله و ... اشاره کرد.

در پایان این دیدار که در محل کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه تهران صورت گرفت تفاهم‌نامه‌ی همکاری بین دو طرف امضا شد.

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی