loader-img
loader-img-2
محمدسرور رجایی و گرگ‌های مهربان کوه تخت

کتاب «گرگ‌های مهربان کوه تخت» اثر مرحوم محمد سرور رجایی است که سمیه محمدی تصویرگری آن را بر عهده داشته است. این کتاب که در پرنده آبی، گروه کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است مناسب گروه سنی ج است و در قطع رحلی، 32 صفحه، شمارگان 500 و با قیمت 35 هزار تومان در بازار نشر موجود است. 

داستان این کتاب قصه‌ی مادربزرگی قصه‌گو است و ما از زبان او و با گویش شیرین افغان داستان کودکی‌اش را می‌شنویم. مادر کلانِ (مادربزرگ) داستان «گرگ های مهربان کوه تخت» که برای نواسه‌‌اش (نوه) قصه‌ای عجیب می‌‌گوید. این کتاب و داستان در مجموعه‌ای به نام «دنیا خانه من است» منتشر شده که داستان‌هایی از سراسر جهان را گرد آورده است و می‌کوشد کودکان را با فرهنگ‌های دیگر آشنا کند.

این مجموعه کار شاخصی در حوزه‌ی ادبیات جهانی برای کودکان است که به‌ جز انتشارات علمی و فرهنگی ناشر دیگری چنین کاری به این شیوه انجام نداده است. نویسندگان خارجی این آثار را به سفارش انتشارات علمی و فرهنگی تولید می‌‌کنند که پس از ترجمه به زبان فارسی و تصویرگری در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. 

در این آثار، نویسندگان با قلمی متناسب با مخاطبان کودک و نوجوان و در قالب داستان، آداب و رسوم کشور خود را بیان کرده‌اند که می‌‌تواند مورد توجه خوانندگان قرار گیرد.
 در  حین خواندن گرگ‌های مهربان کوه تخت نیز هم با فرهنگ و باورهای سرزمین افغانستان آشنا می‌‌شویم و هم با زبان زیبا و شیرین این دیار.

در پشت جلد این کتاب آمده است:
«بودْ نبود، بودْگار بود. زمین نبود، شُدیار بود. در دامنه‌‌های سرسبز کوه بابا در بهسود افغانستان، روستاهای بسیاری است. روستاهایی با نام‌های قشنگ و جوی‌‌های آب روان. با کوه‌های بلند و دره‌‌های پر از چشمه و علف‌های تازه.»

محمدسرور رجایی متولد سال 1348 در کابل بود که در سال 1373 به ایران مهاجرت کرد. مدیریت خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در حوزه هنری از جمله فعالیت‌های اوست. همچنین «گل‌های باغ کابل» (مجموعه شعر کودکان)، «در آغوش قلب‌ها» (مجموعه شعر و خاطره) و «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» از جمله آثار منتشرشده او هستند.


مرحوم محمدسرور رجایی، پژوهشگر و نویسنده افغانستانی که از حدود یک هفته قبل به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان میلاد تهران بستری بود، سحرگاه هفتم مردادماه بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به کرونا درگذشت.

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی